Bakan Soylu, Kamu Denetçiliği Kurumunca Trabzon’un Yomra ilçesindeki bir otelde düzenlenen toplantıya katıldı.

Bakan Soylu, Kamu Denetçiliği Kurumunca Trabzon’un Yomra ilçesindeki bir otelde düzenlenen toplantıya katıldı.
  • 27.10.2017
Reklam

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün şehit cenazesine katıldığını anımsatarak, adeta içinin yandığını söyledi. Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu ülkede ‘insan hakları’ diye tutturanlar, ocak ayından bugüne kadar dağda, kırsalda etkinliğini kaybeden PKK terör örgütü şehir içerisinde orada yaşayan vatandaşlarımızı ürkütmek ve korkutmak suretiyle kendisine bağlayabilmek için birtakım alçakça infazlar gerçekleştiriyor. Bunlar öğretmen, mühendis, yol, elektrik işçileri, siyasi parti temsilcileri. Bizim partimizin ilçe başkanı, ilçe başkan yardımcılarını. Topluma korku salmaya çalışıyorlar yani çukur zamanında yapmış olduğu birtakım o alçakça girişimlerin sürecini kendi aklıyla devam ettirmek istiyor.”

Soylu, cenazede şehit babasının, ‘Ben Dicle’deyim vuran kalleş de onun büyükleri gibi görünenler de gelsinler burada hesaplaşalım. Burası bizim memleketimiz.” dediğini anlatarak, “Bir tek kişinin bu konuda o sivil toplum örgütlerine, o insan hakları tellallarının hiçbirinin sesi ve sözü çıkmıyor.” diye konuştu.

Yeni eğitim öğretim yılının başladığı gün Batman’da teröristlerce şehit edilen Aybüke öğretmenin okulunda olduğunu anımsatan Soylu, eğitimcilerin çocuklar için verdikleri mücadeleyi anlatarak, hepsinin önünde saygıyla eğildiğini ifade etti.

Soylu, bunlara ses çıkartılmadığına dikkati çekerek, “Arkadan haince, kalleşçe infaz edilenlere ses çıkarmıyorlar.” diye konuştu.

“İliştirilmiş örgütler Türkiye’nin itibarını azaltmaya çalışmaktadırlar”

Bütün güvenlik güçlerinin, yargının koordinasyonun en üst düzeyde olduğunu dile getiren Soylu, hepsinin birbiriyle koordine içinde çalıştığını anlatarak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Uluslararası sözde bir işkence örgütü Türkiye ile ilgili birtakım iddialarda bulunuyor, ‘İşte şu 15 kişiye siz birtakım işkencelerde bulundunuz, yargı açısından birtakım değerlendirmeleri eksik yaptınız.’ gibi birtakım iftiralar atıyorlar. Arkadaşlarımızın hazırladığı raporu okudum ve ‘Altına şunu ilave edin’ dedim, toplam şu kadar operasyon içerisinde 15 kişiyle ilgili iddiaları var, bunların her birisiyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve makamları gerekli idari ve adli soruşturmayı yapıyor.”

Soylu, herhangi bir eksik iş yaptıklarında nereden kaynaklandığını incelediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“21. asrın başından itibaren ve temsil ettiğim AK Parti hükümetinin temel politikalarından bir tanesi işkenceye sıfır toleranstır. Bizim buna tolerans tanımamız mümkün değildir. Bir yılda on binlerce operasyon yaptık. DEAŞ, PKK, FETÖ, DHKP-C, aşırı sol örgütler, uyuşturucu organize suç örgütleri, göçmen kaçakçılığı, uluslararası göçmen kaçakçılıklarıyla mücadele… Neredeyse etrafımızda ateş çemberi varken Türkiye’de yaklaşık 15 tane hak ihlali olduğunu iddia ettiği, onun her biri hakkında da bizim kamu otoriteleri olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdiğimiz, idari ve adli tahkikatlar yaptığımız bir mesele yüzünden bütün dünyaya bu iliştirilmiş örgütler Türkiye’nin itibarını azaltmaya çalışmaktadırlar.”

Soylu, bunların hepsine verilecek cevapları olduğuna işaret ederek, “Biraz önce birisiyle görüşürken yine böyle bir konuda, ‘Bunu şöyle düzeltirseniz iyi olur, Avrupa’ya biz ne deriz?’ Kusura bakmayın biz o noktada değiliz artık. Biz doğruyu, hukuka uygun olanı, hakkaniyetli olanı yapalım. ‘Biz Avrupa’ya ne deriz’e bakmayalım. Avrupa bize ne der ve o bugüne kadar ne dedi, ne yaptı, hangi sorumluluklarını yerine getirdi, hangilerini yerine getirmedi. O bize soracağına biz ona soralım.” dedi.

Okul servislerindeki cam filmlerinin yasaklanması

Okul servisleriyle ilgili toplantı yaptıklarını anımsatan Soylu, vatandaşlardan gözlerinin açık olmasını istedi.

Çok kritik bir süreçten geçildiğine işaret eden Soylu, “Hem ülkemizde hem dünyada terör, şiddet eğilimleri had safhadadır. Hiçbir şeye ‘Bana ne’ deme lüksümüz söz konusu değildir. Böyle bir tutum kendi çocuğumuz ya da bir başka babanın annenin evladı için bir tehlike oluşturabilir.” ifadesini kullandı.

Soylu, kendisine kızanlar olduğunu anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bana kızıyorlar, neymiş okul servislerinde cam filmi kaldırılmamalıymış. Yok ya, propaganda yapıyorlar. Çocuklarımız evden okula gidene, okuldan eve gelene kadar onun güvenliğini sağlamak toplumun bize vermiş olduğu bir görevdir. Biz bu görevi yerine getirmek zorundayız. Bunu hiç söylemeden, okul servis minibüslerin camlarını filmle kaplayanlar kendileri daha iyi anlamalı ve sökmelidirler. Terörle mücadeleyi sadece güvenlik güçleri mi yürütecek? Hayır, bu topyekün bir mücadeledir.”

Suç örgütleriyle mücadeleye de değinen Soylu, konunun günümüzün sorunu olmadığını, gelecekte de suç örgütleriyle bu mücadeleyi ortaya koyacaklarını aktararak, “Bunun için birbirimize yardımcı olalım.” değerlendirmesinde bulundu.

“Tarihin en önemli operasyonlarını gerçekleştiriyoruz”

Bakan Soylu, İstanbul’da bir operasyon yapıldığını belirterek, “En son aldığım rakam 5,5 milyon hap yakalandı. Tarihin en önemli operasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Sadece Van’da şu ana kadar bu yıl içerisinde 4 ton eroin ele geçirildi. Böyle bir rakam yok.” dedi.

Soylu, üç gün önce Türkiye’de 36 bin okulun çevresinin kolluk kuvvetleri tarafından tek tek denetlendiğini söyledi.

FETÖ operasyonlarına ilişkin ise Soylu, şu bilgileri paylaştı:

“Dijital verilerin, ele geçirilen verilerin her birinin incelenmesi, birinin sökülmesi bile çok önemli bir olaydır. İçişleri Bakanı olduğumda dediler ki ‘400 bin veriyi halledin bitecek.’ Hallettik şimdi 3 kat daha fazla veri geldi. Bu kötü bir şey değil, iyi yani bu örgütü sökebilmek, çözebilmek, bütün bağlantılarını açığa çıkarabilmek için elbette ki iyi bir şey ama süreci tek bir taraftan yürütmediğimizi, yürütülmediğini, Türkiye’nin bütün kamu anlayışıyla beraber büyük bir mücadele ortaya koyduğunu anlatmak için şunu söylüyorum, biz yeni Eren Bülbül acıları yaşamak istemiyoruz. Bu ülkede kardeşliğimizi bozmak isteyenlere karşı ayakta kalmak istiyoruz.”

Sadece günübirlik çözümler peşinde koşmadıklarını belirten Soylu, terörün istismar alanı bulamayacağı bir sosyal ve ekonomik yapı inşa etmeye çalıştıklarını, bunu başaracaklarına inandıklarını ifade etti.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un yönettiği toplantıya Vali Yücel Yavuz, Suudi Arabistan Büyükelçisi Weleed Abdulkareem El Khreeije, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, muhtarlar, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve kanaat önderleri katıldı.

Kaynak: AA

Bir önceki yazımız olan "Trabzon Türkiye'nin çimentosudur" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Reklam
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: YPG/PKK, Suriye’de zorla çocukları silah altına alıyor
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya Valiliği'nin muhtarlara yönelik düzenlediği toplantıya katıldı. Çavuşoğlu, terör örgütünün Suriye'de halka yaptığı zulmü anlattı.
Burseya Dağı’ndan PYD/PKK’nın uyuşturucuları çıktı
TSK ve ÖSO'nun Burseya Dağı'nı terörden arındırma operasyonunda, örgütün sığınaklarında çok miktarda uyuşturucu hap ele geçirildi.
TSK: 597 terörist etkisiz hale getirildi
Tür Silahlı Kuvvetleri, Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı kapsamında 597 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mehmetçik Burseya Dağı’nı düşürdü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırında gerçekleştirilen Zeytin Dalı operasyonunda, stratejik öneme sahip Burseya Dağı'nın ele geçirildiğini açıkladı.
Şehit Piyade Astsubay Üstçavuş Mehmethan ve Uzman Çavuş Gümüş toprağa verildi
Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Ali Gümüş ve Piyade Astsubay Üstçavuş Fatih Mehmethan memleketlerinde son yolculuğuna uğurlandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ‘Savaşı durdurun’ bildirisine tepki
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin "Savaşı durdurun" bildirisini imzalayanlara, "Hainler" diyerek tepki gösterdi.
Sahil Güvenlik, Yunan botlarını Kardak’a yaklaştırmıyor
Yunan botlarını Kardak'a yaklaştırmayan Sahil Güvenlik ekipleri, önlemleri artırdı. İçişleri, Yunan Bakanın kayalığa çelenk bırakılmasına izin verilmediğini açıkladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Komutanla görüştüm, birazdan Burseya Tepesi’ni de düşüreceğiz dedi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK'nın Afrin'de terör hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı'nda son duruma ilişkin önemli bilgiler verdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Amerikan bayraklarıyla terör örgütleri, bölgede cirit atıyorlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İl Başkanları Toplantısı'nda "Amerika'nın bayraklarıyla bu terör örgütleri, bu bölgede şu anda cirit atıyorlar. Bunu neyle...
Başbakan Binali Yıldırım’dan ABD’ye: Türkiye bu kepazeliğe müsaade etmez
Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin sınırları NATO sınırlarıdır. NATO sınırlarını tehdit görüp bir NATO ülkesinin ordu oluşturmasının izahını anlayamıyorum. Bu bir düşmanlıktır."...
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Şanlıurfa’da sınır birliklerini denetledi
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Suriye sınırındaki birlikleri denetlemek ve incelemelerde bulunmak üzere beraberindeki kuvvet komutanlarıyla birlikte Şanlıurfa'ya gitti.
Fener Rum Patriği Bartholomeos’tan Zeytin Dalı Harekatı’na destek mektubu
Fener Rum Patriği Bartholomeos, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Zeytin Dalı Harekatı'nın başarılı geçmesi temennisiyle mektup gönderdi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: Karne tek başına başarı göstergesi değildir
Bakan Yılmaz, "Öğrencilerimizin davranış, şahsiyet ve zekalarının bir göstergesi olmayan karneler sadece dönem boyunca derslerde gösterdikleri başarının neticesidir." dedi.
Milli Savunma Bakanı Canikli: Afrin harekatı yapılacak
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, "Suriye'nin kuzeyindeki bütün terör hatları, varlığı ortadan kaldırılacak, bunun başka çaresi yok." dedi.
NATO Genel Sekreter Yardımcısı Gottemoeller, Türkiye’ye geliyor
NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller, 22-23 Ocak tarihlerinde Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirecek.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ