Bakan Soylu, Kamu Denetçiliği Kurumunca Trabzon’un Yomra ilçesindeki bir otelde düzenlenen toplantıya katıldı.

Bakan Soylu, Kamu Denetçiliği Kurumunca Trabzon’un Yomra ilçesindeki bir otelde düzenlenen toplantıya katıldı.
  • 27.10.2017
Reklam

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün şehit cenazesine katıldığını anımsatarak, adeta içinin yandığını söyledi. Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu ülkede ‘insan hakları’ diye tutturanlar, ocak ayından bugüne kadar dağda, kırsalda etkinliğini kaybeden PKK terör örgütü şehir içerisinde orada yaşayan vatandaşlarımızı ürkütmek ve korkutmak suretiyle kendisine bağlayabilmek için birtakım alçakça infazlar gerçekleştiriyor. Bunlar öğretmen, mühendis, yol, elektrik işçileri, siyasi parti temsilcileri. Bizim partimizin ilçe başkanı, ilçe başkan yardımcılarını. Topluma korku salmaya çalışıyorlar yani çukur zamanında yapmış olduğu birtakım o alçakça girişimlerin sürecini kendi aklıyla devam ettirmek istiyor.”

Soylu, cenazede şehit babasının, ‘Ben Dicle’deyim vuran kalleş de onun büyükleri gibi görünenler de gelsinler burada hesaplaşalım. Burası bizim memleketimiz.” dediğini anlatarak, “Bir tek kişinin bu konuda o sivil toplum örgütlerine, o insan hakları tellallarının hiçbirinin sesi ve sözü çıkmıyor.” diye konuştu.

Yeni eğitim öğretim yılının başladığı gün Batman’da teröristlerce şehit edilen Aybüke öğretmenin okulunda olduğunu anımsatan Soylu, eğitimcilerin çocuklar için verdikleri mücadeleyi anlatarak, hepsinin önünde saygıyla eğildiğini ifade etti.

Soylu, bunlara ses çıkartılmadığına dikkati çekerek, “Arkadan haince, kalleşçe infaz edilenlere ses çıkarmıyorlar.” diye konuştu.

“İliştirilmiş örgütler Türkiye’nin itibarını azaltmaya çalışmaktadırlar”

Bütün güvenlik güçlerinin, yargının koordinasyonun en üst düzeyde olduğunu dile getiren Soylu, hepsinin birbiriyle koordine içinde çalıştığını anlatarak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Uluslararası sözde bir işkence örgütü Türkiye ile ilgili birtakım iddialarda bulunuyor, ‘İşte şu 15 kişiye siz birtakım işkencelerde bulundunuz, yargı açısından birtakım değerlendirmeleri eksik yaptınız.’ gibi birtakım iftiralar atıyorlar. Arkadaşlarımızın hazırladığı raporu okudum ve ‘Altına şunu ilave edin’ dedim, toplam şu kadar operasyon içerisinde 15 kişiyle ilgili iddiaları var, bunların her birisiyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve makamları gerekli idari ve adli soruşturmayı yapıyor.”

Soylu, herhangi bir eksik iş yaptıklarında nereden kaynaklandığını incelediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“21. asrın başından itibaren ve temsil ettiğim AK Parti hükümetinin temel politikalarından bir tanesi işkenceye sıfır toleranstır. Bizim buna tolerans tanımamız mümkün değildir. Bir yılda on binlerce operasyon yaptık. DEAŞ, PKK, FETÖ, DHKP-C, aşırı sol örgütler, uyuşturucu organize suç örgütleri, göçmen kaçakçılığı, uluslararası göçmen kaçakçılıklarıyla mücadele… Neredeyse etrafımızda ateş çemberi varken Türkiye’de yaklaşık 15 tane hak ihlali olduğunu iddia ettiği, onun her biri hakkında da bizim kamu otoriteleri olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdiğimiz, idari ve adli tahkikatlar yaptığımız bir mesele yüzünden bütün dünyaya bu iliştirilmiş örgütler Türkiye’nin itibarını azaltmaya çalışmaktadırlar.”

Soylu, bunların hepsine verilecek cevapları olduğuna işaret ederek, “Biraz önce birisiyle görüşürken yine böyle bir konuda, ‘Bunu şöyle düzeltirseniz iyi olur, Avrupa’ya biz ne deriz?’ Kusura bakmayın biz o noktada değiliz artık. Biz doğruyu, hukuka uygun olanı, hakkaniyetli olanı yapalım. ‘Biz Avrupa’ya ne deriz’e bakmayalım. Avrupa bize ne der ve o bugüne kadar ne dedi, ne yaptı, hangi sorumluluklarını yerine getirdi, hangilerini yerine getirmedi. O bize soracağına biz ona soralım.” dedi.

Okul servislerindeki cam filmlerinin yasaklanması

Okul servisleriyle ilgili toplantı yaptıklarını anımsatan Soylu, vatandaşlardan gözlerinin açık olmasını istedi.

Çok kritik bir süreçten geçildiğine işaret eden Soylu, “Hem ülkemizde hem dünyada terör, şiddet eğilimleri had safhadadır. Hiçbir şeye ‘Bana ne’ deme lüksümüz söz konusu değildir. Böyle bir tutum kendi çocuğumuz ya da bir başka babanın annenin evladı için bir tehlike oluşturabilir.” ifadesini kullandı.

Soylu, kendisine kızanlar olduğunu anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bana kızıyorlar, neymiş okul servislerinde cam filmi kaldırılmamalıymış. Yok ya, propaganda yapıyorlar. Çocuklarımız evden okula gidene, okuldan eve gelene kadar onun güvenliğini sağlamak toplumun bize vermiş olduğu bir görevdir. Biz bu görevi yerine getirmek zorundayız. Bunu hiç söylemeden, okul servis minibüslerin camlarını filmle kaplayanlar kendileri daha iyi anlamalı ve sökmelidirler. Terörle mücadeleyi sadece güvenlik güçleri mi yürütecek? Hayır, bu topyekün bir mücadeledir.”

Suç örgütleriyle mücadeleye de değinen Soylu, konunun günümüzün sorunu olmadığını, gelecekte de suç örgütleriyle bu mücadeleyi ortaya koyacaklarını aktararak, “Bunun için birbirimize yardımcı olalım.” değerlendirmesinde bulundu.

“Tarihin en önemli operasyonlarını gerçekleştiriyoruz”

Bakan Soylu, İstanbul’da bir operasyon yapıldığını belirterek, “En son aldığım rakam 5,5 milyon hap yakalandı. Tarihin en önemli operasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Sadece Van’da şu ana kadar bu yıl içerisinde 4 ton eroin ele geçirildi. Böyle bir rakam yok.” dedi.

Soylu, üç gün önce Türkiye’de 36 bin okulun çevresinin kolluk kuvvetleri tarafından tek tek denetlendiğini söyledi.

FETÖ operasyonlarına ilişkin ise Soylu, şu bilgileri paylaştı:

“Dijital verilerin, ele geçirilen verilerin her birinin incelenmesi, birinin sökülmesi bile çok önemli bir olaydır. İçişleri Bakanı olduğumda dediler ki ‘400 bin veriyi halledin bitecek.’ Hallettik şimdi 3 kat daha fazla veri geldi. Bu kötü bir şey değil, iyi yani bu örgütü sökebilmek, çözebilmek, bütün bağlantılarını açığa çıkarabilmek için elbette ki iyi bir şey ama süreci tek bir taraftan yürütmediğimizi, yürütülmediğini, Türkiye’nin bütün kamu anlayışıyla beraber büyük bir mücadele ortaya koyduğunu anlatmak için şunu söylüyorum, biz yeni Eren Bülbül acıları yaşamak istemiyoruz. Bu ülkede kardeşliğimizi bozmak isteyenlere karşı ayakta kalmak istiyoruz.”

Sadece günübirlik çözümler peşinde koşmadıklarını belirten Soylu, terörün istismar alanı bulamayacağı bir sosyal ve ekonomik yapı inşa etmeye çalıştıklarını, bunu başaracaklarına inandıklarını ifade etti.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un yönettiği toplantıya Vali Yücel Yavuz, Suudi Arabistan Büyükelçisi Weleed Abdulkareem El Khreeije, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, muhtarlar, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve kanaat önderleri katıldı.

Kaynak: AA

Bir önceki yazımız olan "Trabzon Türkiye'nin çimentosudur" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Reklam
MHP Milletvekili Enginyurt: Anketler ve sokak alarm veriyor
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Mart 2019'da yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili "AK Parti için durum 31 Mart'ta hiç de...
Yılbaşı tatili kaç gün okullar 4 gün kapalı mı?
2019 yeni yıl için geri sayım başladı. Peki yılbaşı kaç gün tatil olacak, 31 Aralık pazartesi günü tatil olacak mı?...
Bekçi alımı başvuru 2018 form doldurma sayfası
17 bin bekçi alımı için 2018 Mart ayında düğmeye basılmıştı. 7 bin bekçi göreve başladı. 2019 yılında ise toplam 10...
Milli Savunma Bakanlığı duyurdu 68 hain öldürüldü
Milli Savunma Bakanlığı, son bir haftada yapılan operasyonlarda 68 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
24 Kasım kampanyaları öğretmenlere özel kampanya fırsatları
24 Kasım öğretmenler gününe sayılı günler kaldı. 2018 öğretmenler günü bu sene haftasonuna denk geliyor. Peki öğretmenler gününe özel kampanyalar...
Pedofili suçundan sınır dışı edilen FETÖ’cü İstanbul’da!
ABD’de pedofiliden suçlu bulunarak sınır dışı edilen FETÖ’cü Mehmet Salih Gözegir, Türk Hava Yollarının tarifeli uçağıyla İstanbul’a getirilerek emniyete teslim...
Çok çarpıcı açıklamalar: Asıl hedef Türkiye’dir
MHP Lideri Bahçeli grup toplantısında konuştu. Bahçeli, "Trump yönetiminin karşılıklı egemenlik haklarına hürmet eden bir anlayışa dönmesi şarttır. Türkiye'yi kafeslemek...
Korsan toplantıya çekilme resti
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, İtalya’daki Libya konferansında, “Bazı taraflar gayri resmi toplantı yapıyor” diyerek masadan kalktı.
AK Parti’den 3 dönem kuralı açıklaması
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Üç dönem kuralı, büyük oranda uygulanacak. Belki istisnai anlamda bazı illerde bazı arkadaşlarımızın devam...
Halk düşmanlığı bunu da yaptırdı: CHP kendi topuğuna sıktı
AK Parti grubunun teklifiyle İSKİ Genel Kurulu’nda 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olmak üzere su fiyatında %15 indirim kabul edildi....
Başkan’dan diplomasi atağı
Başkan Erdoğan, İstanbul’da önce Putin’i sonra da Katar Emiri’ni ağırlayacak. İSEDAK zirvesi ardından da G-20’ye katılacak olan Erdoğan, Paraguay ve Venezuela’ya...
ABD neticeyi sahada göstersin 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Sınırda artık kuş uçmayacak: Dev projenin yüzde 76’sı tamam!
İçişleri Bakanı Soylu, ”Sınır güvenlik yolları projemizin de yüzde 76’sı tamamlandı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın SGRS projesi ile sınır güvenlik altyapımıza...
Türkiye’den Kıbrıs açıklaması: Rumlara izin vermeyeceğiz
KKTC'nin, Kıbrıs'ın kurucu ve eşit iki parçasından biri olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Kıbrıs Rum tarafının bu gerçeği sulandırma...
MHP’de 5 büyükşehir adayı belli oldu
MHP'de 5 büyükşehir belediye başkanlığı için aday olacak isimler belli oldu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.