Bakan Soylu, Kamu Denetçiliği Kurumunca Trabzon’un Yomra ilçesindeki bir otelde düzenlenen toplantıya katıldı.

Bakan Soylu, Kamu Denetçiliği Kurumunca Trabzon’un Yomra ilçesindeki bir otelde düzenlenen toplantıya katıldı.
  • 27.10.2017
Reklam

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün şehit cenazesine katıldığını anımsatarak, adeta içinin yandığını söyledi. Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu ülkede ‘insan hakları’ diye tutturanlar, ocak ayından bugüne kadar dağda, kırsalda etkinliğini kaybeden PKK terör örgütü şehir içerisinde orada yaşayan vatandaşlarımızı ürkütmek ve korkutmak suretiyle kendisine bağlayabilmek için birtakım alçakça infazlar gerçekleştiriyor. Bunlar öğretmen, mühendis, yol, elektrik işçileri, siyasi parti temsilcileri. Bizim partimizin ilçe başkanı, ilçe başkan yardımcılarını. Topluma korku salmaya çalışıyorlar yani çukur zamanında yapmış olduğu birtakım o alçakça girişimlerin sürecini kendi aklıyla devam ettirmek istiyor.”

Soylu, cenazede şehit babasının, ‘Ben Dicle’deyim vuran kalleş de onun büyükleri gibi görünenler de gelsinler burada hesaplaşalım. Burası bizim memleketimiz.” dediğini anlatarak, “Bir tek kişinin bu konuda o sivil toplum örgütlerine, o insan hakları tellallarının hiçbirinin sesi ve sözü çıkmıyor.” diye konuştu.

Yeni eğitim öğretim yılının başladığı gün Batman’da teröristlerce şehit edilen Aybüke öğretmenin okulunda olduğunu anımsatan Soylu, eğitimcilerin çocuklar için verdikleri mücadeleyi anlatarak, hepsinin önünde saygıyla eğildiğini ifade etti.

Soylu, bunlara ses çıkartılmadığına dikkati çekerek, “Arkadan haince, kalleşçe infaz edilenlere ses çıkarmıyorlar.” diye konuştu.

“İliştirilmiş örgütler Türkiye’nin itibarını azaltmaya çalışmaktadırlar”

Bütün güvenlik güçlerinin, yargının koordinasyonun en üst düzeyde olduğunu dile getiren Soylu, hepsinin birbiriyle koordine içinde çalıştığını anlatarak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Uluslararası sözde bir işkence örgütü Türkiye ile ilgili birtakım iddialarda bulunuyor, ‘İşte şu 15 kişiye siz birtakım işkencelerde bulundunuz, yargı açısından birtakım değerlendirmeleri eksik yaptınız.’ gibi birtakım iftiralar atıyorlar. Arkadaşlarımızın hazırladığı raporu okudum ve ‘Altına şunu ilave edin’ dedim, toplam şu kadar operasyon içerisinde 15 kişiyle ilgili iddiaları var, bunların her birisiyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve makamları gerekli idari ve adli soruşturmayı yapıyor.”

Soylu, herhangi bir eksik iş yaptıklarında nereden kaynaklandığını incelediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“21. asrın başından itibaren ve temsil ettiğim AK Parti hükümetinin temel politikalarından bir tanesi işkenceye sıfır toleranstır. Bizim buna tolerans tanımamız mümkün değildir. Bir yılda on binlerce operasyon yaptık. DEAŞ, PKK, FETÖ, DHKP-C, aşırı sol örgütler, uyuşturucu organize suç örgütleri, göçmen kaçakçılığı, uluslararası göçmen kaçakçılıklarıyla mücadele… Neredeyse etrafımızda ateş çemberi varken Türkiye’de yaklaşık 15 tane hak ihlali olduğunu iddia ettiği, onun her biri hakkında da bizim kamu otoriteleri olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdiğimiz, idari ve adli tahkikatlar yaptığımız bir mesele yüzünden bütün dünyaya bu iliştirilmiş örgütler Türkiye’nin itibarını azaltmaya çalışmaktadırlar.”

Soylu, bunların hepsine verilecek cevapları olduğuna işaret ederek, “Biraz önce birisiyle görüşürken yine böyle bir konuda, ‘Bunu şöyle düzeltirseniz iyi olur, Avrupa’ya biz ne deriz?’ Kusura bakmayın biz o noktada değiliz artık. Biz doğruyu, hukuka uygun olanı, hakkaniyetli olanı yapalım. ‘Biz Avrupa’ya ne deriz’e bakmayalım. Avrupa bize ne der ve o bugüne kadar ne dedi, ne yaptı, hangi sorumluluklarını yerine getirdi, hangilerini yerine getirmedi. O bize soracağına biz ona soralım.” dedi.

Okul servislerindeki cam filmlerinin yasaklanması

Okul servisleriyle ilgili toplantı yaptıklarını anımsatan Soylu, vatandaşlardan gözlerinin açık olmasını istedi.

Çok kritik bir süreçten geçildiğine işaret eden Soylu, “Hem ülkemizde hem dünyada terör, şiddet eğilimleri had safhadadır. Hiçbir şeye ‘Bana ne’ deme lüksümüz söz konusu değildir. Böyle bir tutum kendi çocuğumuz ya da bir başka babanın annenin evladı için bir tehlike oluşturabilir.” ifadesini kullandı.

Soylu, kendisine kızanlar olduğunu anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bana kızıyorlar, neymiş okul servislerinde cam filmi kaldırılmamalıymış. Yok ya, propaganda yapıyorlar. Çocuklarımız evden okula gidene, okuldan eve gelene kadar onun güvenliğini sağlamak toplumun bize vermiş olduğu bir görevdir. Biz bu görevi yerine getirmek zorundayız. Bunu hiç söylemeden, okul servis minibüslerin camlarını filmle kaplayanlar kendileri daha iyi anlamalı ve sökmelidirler. Terörle mücadeleyi sadece güvenlik güçleri mi yürütecek? Hayır, bu topyekün bir mücadeledir.”

Suç örgütleriyle mücadeleye de değinen Soylu, konunun günümüzün sorunu olmadığını, gelecekte de suç örgütleriyle bu mücadeleyi ortaya koyacaklarını aktararak, “Bunun için birbirimize yardımcı olalım.” değerlendirmesinde bulundu.

“Tarihin en önemli operasyonlarını gerçekleştiriyoruz”

Bakan Soylu, İstanbul’da bir operasyon yapıldığını belirterek, “En son aldığım rakam 5,5 milyon hap yakalandı. Tarihin en önemli operasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Sadece Van’da şu ana kadar bu yıl içerisinde 4 ton eroin ele geçirildi. Böyle bir rakam yok.” dedi.

Soylu, üç gün önce Türkiye’de 36 bin okulun çevresinin kolluk kuvvetleri tarafından tek tek denetlendiğini söyledi.

FETÖ operasyonlarına ilişkin ise Soylu, şu bilgileri paylaştı:

“Dijital verilerin, ele geçirilen verilerin her birinin incelenmesi, birinin sökülmesi bile çok önemli bir olaydır. İçişleri Bakanı olduğumda dediler ki ‘400 bin veriyi halledin bitecek.’ Hallettik şimdi 3 kat daha fazla veri geldi. Bu kötü bir şey değil, iyi yani bu örgütü sökebilmek, çözebilmek, bütün bağlantılarını açığa çıkarabilmek için elbette ki iyi bir şey ama süreci tek bir taraftan yürütmediğimizi, yürütülmediğini, Türkiye’nin bütün kamu anlayışıyla beraber büyük bir mücadele ortaya koyduğunu anlatmak için şunu söylüyorum, biz yeni Eren Bülbül acıları yaşamak istemiyoruz. Bu ülkede kardeşliğimizi bozmak isteyenlere karşı ayakta kalmak istiyoruz.”

Sadece günübirlik çözümler peşinde koşmadıklarını belirten Soylu, terörün istismar alanı bulamayacağı bir sosyal ve ekonomik yapı inşa etmeye çalıştıklarını, bunu başaracaklarına inandıklarını ifade etti.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un yönettiği toplantıya Vali Yücel Yavuz, Suudi Arabistan Büyükelçisi Weleed Abdulkareem El Khreeije, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, muhtarlar, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve kanaat önderleri katıldı.

Kaynak: AA

Bir önceki yazımız olan "Trabzon Türkiye'nin çimentosudur" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Reklam
Ulviye Kır İmam Hatip Ortaokulu, okul Aile Birliği toplantsını gerçekleştirdi.
  Şehitlerimiz, ve ebediyete intikal etmiş tüm büyüklerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, Okul Müdürü...
Aşık geleneğinin son büyük tanınmış sanatçılarından Aşık Veysel 123. doğum gününde ailesi ve sevenleri tarafından büyük özlemle anıldı.
Başbakan Yıldırım, Aşık Veysel’in 123. doğum yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Başbakan Binali Yıldırım, mesajında şunları kaydetti: “Anadolu halk ozanları geleneğinin...
22 Eylül’de İzmir-Aydın Otoyolu’nda alkollü araç kullanarak kaza yaptı.
Emrah Serbes’le ilgili her gün yeni bir bilgi ortaya çıkıyor.  22 Eylül’de İzmir-Aydın Otoyolu’nda alkollü araç kullanarak kaza yaptı. Yaptığı...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ile ortak basın toplantısı düzenledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ile ortak basın toplantısı düzenledi. Can Özbekistan’ın Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in, Türkiye’de...
Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda görev değişimi yaşandı.
Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda (HSK) üç genel sekreter yardımcısının yerine görevlendirme yapıldı. HSK Genel Sekreter Yardımcıları İbrahim Pektaş, Musa Kanıcı...
Başbakan Yıldırım, Somali Başbakanı Hayri ile Çankaya Köşkü’nde görüştü. Görüşmede, barış, istikrar ve güvenlik konuları ele alındı.
Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, resmi ziyaret amacıyla Ankara’ya geldi. Hasan Ali Hayri, Başbakan Binali Yıldırım tarafından Çankaya Köşkü’nde resmi...
Başbakan Yardımcısı Akdağ, internet, oyun, hatta sanal kumar da dahil teknoloji bağımlılığıyla mücadele edecek şekilde yeni bir yol haritası çizileceğini söyledi.
Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla bağımlılıkla mücadele için özel, yeni bir mekanizma kuracaklarını bildiren Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, bu mekanizmanın adının,...
TSK tarafından üçüncü safhası Irak Silahlı Kuvvetleri birliklerinin de katılımıyla yürütülen tatbikat sürüyor.
Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı yakınlarında 18 Eylül’de başlatılan tatbikat devam ediyor. Irak sınırındaki Habur Sınır Kapısı’na yaklaşık 3...
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, IKBY’nın Irak yönetimine götürdüğü teklife ilişkin,konuştu
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Pacolli ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.  Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin...
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, istifa kararıyla ilgili,
İstifası istenen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, kararını pazartesi günü açıklayacağını söyledi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip...
Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Meclis Başkanvekili seçildi. Yeni grup başkanvekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç oldu.
Cumhuriyet Halk Partisi grubu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında kapalı olarak toplandı. Meclis Başkanlık Divanı ve grup yönetimi için seçim yapıldı. Akif...
20. Dönem Samsun Milletvekili olan Ayhan Gürel 76 yaşında hayatını kaybetti.
Eski Samsun Milletvekili Ayhan Gürel, vefat etti. Gürel için yarın TBMM’de cenaze töreni düzenlenecek. Ayhan Gürel’in cenazesi, TBMM’deki törenin ardından...
Bakan Soylu, Kamu Denetçiliği Kurumunca Trabzon’un Yomra ilçesindeki bir otelde düzenlenen toplantıya katıldı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün şehit cenazesine katıldığını anımsatarak, adeta içinin yandığını söyledi. Soylu, şu değerlendirmede bulundu: “Bu ülkede ‘insan...
“Trabzon Türkiye’nin çimentosudur”
Trabzon Dernekleri Federasyonu tarafından Yenikapı Etkinlik Alanı’nda düzenlenen “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin her yerinde ayrı bir asalet olduğunu söyledi....
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile telefonda görüştü.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dünyanın çeşitli bölgelerindeki mevkidaşları ile telefon görüşmeleri yaptı. Mevlüt Çavuşoğlu, Etiyopya, İran ve Almanya Dışişleri Bakanları...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ