Terme’de Altarnatif Tıpda akla ilk gelen Hacamat Tedavisi uygulaması Uzman Hekim Dr.Ceyhan KANDAZ tarafından yapıllıyor.

Terme’de Altarnatif Tıpda akla ilk gelen Hacamat Tedavisi uygulaması Uzman Hekim Dr.Ceyhan KANDAZ tarafından yapıllıyor.
  • 06.06.2017
Reklam

Alternatif Tıp Denince Akla Gelen İlk Tedavi Yöntemi Olan Hacamattır. Ülkemizde son dönemde altarnatif tıp hızla ilerlemekte ve önem verilmekte.Hacamat yöntemi vücuttaki ağrı, sızı veya hastalık olan organa yakın olan bölgelere uygulanır. Hacamatın, en etkili alternatif tıp yöntemlerinden biri olduğu belirtilir sürekli. İyi geldiği düşünülen pek çok hastalık bulunduğu da bildirilir. Neden sevgli Peygamberimiz de yaptırmış ve tavsiye etmiştir.      

       Peygamber Efendimiz(s.a.v) Sizin tedavi olmak için başvuracağınız en iyi çare Hacamattır (Nesei)

      Cabir(r.a)dan Peygamber Efendimiz(s.a.v) Şöyle buyurmuştur: Eğer kullandığınız ilaçlarda bir hayır varsa veya hayır olacaksa bu kan aldırmakta bal şerbetinde ve ateşle dağlanmakta olur.Fakat ben dağlanma ile tedaviyi yasaklıyorum. buyurmuşlardır.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav) “Tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı Hacamat ve Sülüktür.” buyurmuşlardır. Bu Hadis-i Şerifte hiç şüphesiz derin manalar gizlidir.Peygamber Efendimiz bu sözleriyle ilaçlar ve tedaviler arasındaki en önemli, en etkili, en iyi sonuç veren, en hayırlı neticelere vesile olan şifa usulunün Hacamat ve Sülük olduğuna işaret etmiştir. İki cihan sultanı ümmetine de bu iki kadim tedavi yöntemini düstur edinmelerini işaret etmiştir. Yani Hz. Peygambere tabi olan bir müslüman hastalandığı zaman ya da hastalanmaya fırsat vermeden bu iki tedaviye başvurmalıdır. 

Nitekim Nebevi Tıbbın o aydınlatıcı yolunu Hacamat ve Sülük tedavisinden başka bir tedavi yöntemi süsleyemezdi. Çünkü Hz. Peygamberin sağlık dolu yaşantısı Hacamat, sülük ve oruçları ile desteklenmiştir.

Terme’de son zamanlarda sıkca duyduğumuz hacamat kelimesi artık bizim için yabancı olmaktan çıktı.Neden mi ?

         Çünkü ;Terme ‘de bir uzman hekim tarafından,  Terme Kandaz Medikal sahibi aile hekimi Dr.Ceyhan KANDAZ profesyönel olarak hacamat üzerine sertifika alarak alternatif tıpta tedavi yapmaktadır.

  Bizde kendisini ziyaret ederek Hacamat nedir nasıl yapılır ? bu konularda bilgi aldık. Gitmişkende hacamat yaptıralım dedik.

-Hocam Kısaca  Kendinizi tanıtırmısınız?

-Aile hekimiyim. Aynı zamanda altarnatif tıp deyince akla ilk gelen hacamat üzerine kurs ve seminerlere katılarak sertifika alarak profösyönel olarak hacamat yapmaktayım.

 

 

-Hocam Hacamat nedir? Nasıl Yapılır?

“Hacamat, Deri altındaki dokularda birikmiş ve biriktiği noktada ilgili organın beyin ile iletişimini sağlayan, sinirleri tıkayan, atıl kalmış pis kan ile birlikte toksik maddelerin vakum ile dışarı alınma işlemidir.Hacamat, kılcal damarlarda birikmiş, atar ve toplardamarlarda kan dolaşımını etkileyen,yavaşlatan toksik maddeleri temizlemede en mükemmel tedavi yöntemidir.”

-Hocam Hacamat Yaptırmak için Özel bir zaman varmıdır?

-“Tedavi amaçlı her zaman hacamat yaptırılır.Ancak ; Mevsim olarak yılın 12 ayı istenildiği ve gerektiği durumda hacamat yapılır. Ömründe hiç hacamat yaptırmamış bir kimse daha faydalı diye uygun olan hacamat mevsimini veya hicri takvime göre daha uygun günü beklemek yerine ilk fırsatta yaptırması gereklidir.

Hacamat Hangi Sıklıkla Yapılır?

İslam alimleri takribi 1000 yıl önce besinlermizde hormon,GDO,katkı maddeleri vs. olmadığı, egzost dumanının nedir bilinmediği,gıdaların tamamen doğal ve organik olduğu bir zamanda asgari yılda 2 kez hacamat tavsiye etmişlerdir.

 Şimdi ise yılda 3 veya 4 kez yani her mevsim başında bir hacamat ile insanlar ancak kendilerini koruyabilirler. Çünkü gürültülü bir ortam ,stresli bir yaşam“

Hacamat Hicri ayın 15’den sonra tek günlerde yapılması yani hicri ayın 17,19,21 gibi günlerinde  yapılması daha uygun olduğunu söylemişlerdir .ayın 1’den 14’ü ne kadar mekruh görmüşlerdir ama .Peygamberimiz (sav) ve selef  alimleri (tabiin ve et-bauttabiin alimleri) bunu yapmamıştır. 3 ayda bir hacamat olurlardı. Hacamat esnasında Ayet-el Kûrsi’nin okunması, hacamatın faydasını iki katına çıkarır. Şeytanın vesveselerine karşı kalbin arkasından yapılan hacamat çok faydalıdır”

 -Hocam Çok faydalı bir hizmet veriyorsunuz bunun maddi karşılığı nedir?

– Ramazan Ayı Boyunca Randevü alan hastalarımnıza ücretsiz uyguluyoruz. Ramazan sonrasıda  ücrete tabiiolur inşallah. Ancak Özellikle bazı kurum amir ve yöneticileri ile iletişime geçmeyi düşünüyorum.örneğin Müftülük,Milli eğitim gibi ve bazı sivil toplum örgütleri Terme Din Görevlileri Dernek yönetimi gibi onlarla görüşüp görevli arkadaşları ramazanda uyguladığımız uygulamayı yapabiliriz.

Hocam Çok Teşekkür ederiz. Terme Ajans Medya Grubu olarak ve bize de burada bu hizmeti sunduğunuz için .Gerçekten rahatladık.

-Ben Teşekkür ederim.

Eski Terme Devlet Hastahanesi Karşısındaki Medikal Kandaz Randevü veriyor.Terme Eczanesi Üstünde Kandaz Medikal da Hacamat Yapılıyor.

 

NOT: Hacamatla ilgili Bilmek İstedikleriniz Daha sonraki yazımızda devam edecek.

Bir önceki yazımız olan TERME KAYMAKAMLIĞI ŞEHİT AİLELERİ NE İFTAR YEMEĞİ VERDİ. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Reklam
Terme Ak Parti 6. Olağan Kongrwesinde Listesi Kabul Edilmeyen Hacı Bilal Aslan iddaalara Cevap Verdi.
AK PARTİ İLÇE KONGRESİ VE İDDİALARA CEVAPLAR 1- ADAYLIK SÜRECİM VE TEK LİSTE: Ak Parti İlçe Başkanlığı adaylığımı Genel Başkan...
AK Parti Terme 6. Olağan Kongresi
AK Parti  Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel,  AK Parti  Terme 6. Olağan İlçe Kongresi’nde tepki gösterenlerin büyük çoğunluğunu delege olmayan hatta parti üyesi...
Samsun Valisi Kaymak: “Türk-Kürt Kavgası Çıkarmaya Çalışıyorlar”
Samsun’da bir fındık işçisinin öldüğü, bir işçinin de yaralandığı silahlı saldırı sonrası olay yerinde açıklamalarda bulunan Vali Osman Kaymak, “Bu...
FETÖ’nün jandarma yapılanması deşifre ediliyor
Eskişehir'de FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmada gözaltına alınan zanlıların verdiği ifadeler kapsamında, örgütün "jandarma mahrem yapılanması"na yönelik önemli bilgilere ulaşıldı.
Görmez, Mescid-i Aksa imamına yapılan saldırıyı kınadı
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Eski Kudüs Müftüsü ve Mescid-i Aksa'nın hatibi Sabri'nin İsrail askerlerince saldırıya uğramasını şiddetle kınıyorum" dedi.
İçişleri Bakanlığı’ndan Şırnak’taki terör operasyonlarına ilişkin açıklama
Şırnak Kınalıtepe mevkisinde düzenlenen operasyonlarda 26 teröristin etkisiz hale getirildiğine dair haberlerin şu an için gerçeği yansıtmadığı bildirildi.
Kabinede yeni 6 isim görev aldı
Kabinede yapılan değişiklikle 6 milletvekili bakanlık görevine getirildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Olçok için kalemi eline aldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit edilen ve uzun yıllar beraber çalıştığı Erol Olçok'la ilgili hazırlanan kitap için...
‘Uyuşturucuyla mücadele bir kamu görevidir’
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'da "Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu" toplantısı gerçekleştirildi.
‘Yeşil listede’ bulunan terörist etkisiz hale getirildi
Kayadağ kırsalında PKK'lı teröristlere yönelik operasyonda etkisiz hale getirilen 2 teröristten birinin güvenlik korucusu Çaprak'ın şehit edilmesi olayının faili olduğu...
Terme’liler Nöbetteydi.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik  Günü Prğramı 11 Temmuz 2017 tarihinde Şehit kabirleri ziyaretiyle başladı. İlçe Müftülüğünün Merkez Pazar...
15 Temmuz Afişlerini Delik Deşik Edenlerin Telefonundan Korkunç Erdoğan Videoları Çıktı
Antalya’nın Serik ilçesine bağlı  Belek Mahallesi’nde, Şehit  Halis Demir’in fotoğrafının da bulunduğu afişleri yırttığı gerekçesiyle 3 kişi gözaltına alındı. ÖMER HALİS...
İsrail Polisi, Kudüs Müftüsü’nü Gözaltına Aldı
İsrail polisinin, Mescid-i Aksa’da yaşanan olayların ardından  Kudüs Müftüsü Şeyh  Muhammed Hüseyin’i gözaltına aldığı öğrenildi. “BİLİNMEYEN BİR YERE GÖTÜRDÜLER” Kudüs Müftüsü...
Kaymakamların Sözde Akdeniz Bölge İmamı ve Abla Konumundaki Eşi Antalya’da Yakalandı
FETÖ’nün kaymakam ve kaymakam adaylarından sorumlu sözde  Akdeniz bölge imamı eski öğretim görevlisi bir kişi ile abla konumundaki eşi  Antalya’da yakalandı....
‘Türkiye bütün haklarını sonuna kadar kullanacaktır’
Başbakan Yıldırım, "Türkiye, KKTC'nin, orada yaşayan kardeşlerimizin hukukunu korumak için uluslararası hukuktan doğan bütün haklarını sonuna kadar kullanacaktır" dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ