Terme’de Altarnatif Tıpda akla ilk gelen Hacamat Tedavisi uygulaması Uzman Hekim Dr.Ceyhan KANDAZ tarafından yapıllıyor.

Terme’de Altarnatif Tıpda akla ilk gelen Hacamat Tedavisi uygulaması Uzman Hekim Dr.Ceyhan KANDAZ tarafından yapıllıyor.
  • 06.06.2017
Reklam

Alternatif Tıp Denince Akla Gelen İlk Tedavi Yöntemi Olan Hacamattır. Ülkemizde son dönemde altarnatif tıp hızla ilerlemekte ve önem verilmekte.Hacamat yöntemi vücuttaki ağrı, sızı veya hastalık olan organa yakın olan bölgelere uygulanır. Hacamatın, en etkili alternatif tıp yöntemlerinden biri olduğu belirtilir sürekli. İyi geldiği düşünülen pek çok hastalık bulunduğu da bildirilir. Neden sevgli Peygamberimiz de yaptırmış ve tavsiye etmiştir.      

       Peygamber Efendimiz(s.a.v) Sizin tedavi olmak için başvuracağınız en iyi çare Hacamattır (Nesei)

      Cabir(r.a)dan Peygamber Efendimiz(s.a.v) Şöyle buyurmuştur: Eğer kullandığınız ilaçlarda bir hayır varsa veya hayır olacaksa bu kan aldırmakta bal şerbetinde ve ateşle dağlanmakta olur.Fakat ben dağlanma ile tedaviyi yasaklıyorum. buyurmuşlardır.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav) “Tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı Hacamat ve Sülüktür.” buyurmuşlardır. Bu Hadis-i Şerifte hiç şüphesiz derin manalar gizlidir.Peygamber Efendimiz bu sözleriyle ilaçlar ve tedaviler arasındaki en önemli, en etkili, en iyi sonuç veren, en hayırlı neticelere vesile olan şifa usulunün Hacamat ve Sülük olduğuna işaret etmiştir. İki cihan sultanı ümmetine de bu iki kadim tedavi yöntemini düstur edinmelerini işaret etmiştir. Yani Hz. Peygambere tabi olan bir müslüman hastalandığı zaman ya da hastalanmaya fırsat vermeden bu iki tedaviye başvurmalıdır. 

Nitekim Nebevi Tıbbın o aydınlatıcı yolunu Hacamat ve Sülük tedavisinden başka bir tedavi yöntemi süsleyemezdi. Çünkü Hz. Peygamberin sağlık dolu yaşantısı Hacamat, sülük ve oruçları ile desteklenmiştir.

Terme’de son zamanlarda sıkca duyduğumuz hacamat kelimesi artık bizim için yabancı olmaktan çıktı.Neden mi ?

         Çünkü ;Terme ‘de bir uzman hekim tarafından,  Terme Kandaz Medikal sahibi aile hekimi Dr.Ceyhan KANDAZ profesyönel olarak hacamat üzerine sertifika alarak alternatif tıpta tedavi yapmaktadır.

  Bizde kendisini ziyaret ederek Hacamat nedir nasıl yapılır ? bu konularda bilgi aldık. Gitmişkende hacamat yaptıralım dedik.

-Hocam Kısaca  Kendinizi tanıtırmısınız?

-Aile hekimiyim. Aynı zamanda altarnatif tıp deyince akla ilk gelen hacamat üzerine kurs ve seminerlere katılarak sertifika alarak profösyönel olarak hacamat yapmaktayım.

 

 

-Hocam Hacamat nedir? Nasıl Yapılır?

“Hacamat, Deri altındaki dokularda birikmiş ve biriktiği noktada ilgili organın beyin ile iletişimini sağlayan, sinirleri tıkayan, atıl kalmış pis kan ile birlikte toksik maddelerin vakum ile dışarı alınma işlemidir.Hacamat, kılcal damarlarda birikmiş, atar ve toplardamarlarda kan dolaşımını etkileyen,yavaşlatan toksik maddeleri temizlemede en mükemmel tedavi yöntemidir.”

-Hocam Hacamat Yaptırmak için Özel bir zaman varmıdır?

-“Tedavi amaçlı her zaman hacamat yaptırılır.Ancak ; Mevsim olarak yılın 12 ayı istenildiği ve gerektiği durumda hacamat yapılır. Ömründe hiç hacamat yaptırmamış bir kimse daha faydalı diye uygun olan hacamat mevsimini veya hicri takvime göre daha uygun günü beklemek yerine ilk fırsatta yaptırması gereklidir.

Hacamat Hangi Sıklıkla Yapılır?

İslam alimleri takribi 1000 yıl önce besinlermizde hormon,GDO,katkı maddeleri vs. olmadığı, egzost dumanının nedir bilinmediği,gıdaların tamamen doğal ve organik olduğu bir zamanda asgari yılda 2 kez hacamat tavsiye etmişlerdir.

 Şimdi ise yılda 3 veya 4 kez yani her mevsim başında bir hacamat ile insanlar ancak kendilerini koruyabilirler. Çünkü gürültülü bir ortam ,stresli bir yaşam“

Hacamat Hicri ayın 15’den sonra tek günlerde yapılması yani hicri ayın 17,19,21 gibi günlerinde  yapılması daha uygun olduğunu söylemişlerdir .ayın 1’den 14’ü ne kadar mekruh görmüşlerdir ama .Peygamberimiz (sav) ve selef  alimleri (tabiin ve et-bauttabiin alimleri) bunu yapmamıştır. 3 ayda bir hacamat olurlardı. Hacamat esnasında Ayet-el Kûrsi’nin okunması, hacamatın faydasını iki katına çıkarır. Şeytanın vesveselerine karşı kalbin arkasından yapılan hacamat çok faydalıdır”

 -Hocam Çok faydalı bir hizmet veriyorsunuz bunun maddi karşılığı nedir?

– Ramazan Ayı Boyunca Randevü alan hastalarımnıza ücretsiz uyguluyoruz. Ramazan sonrasıda  ücrete tabiiolur inşallah. Ancak Özellikle bazı kurum amir ve yöneticileri ile iletişime geçmeyi düşünüyorum.örneğin Müftülük,Milli eğitim gibi ve bazı sivil toplum örgütleri Terme Din Görevlileri Dernek yönetimi gibi onlarla görüşüp görevli arkadaşları ramazanda uyguladığımız uygulamayı yapabiliriz.

Hocam Çok Teşekkür ederiz. Terme Ajans Medya Grubu olarak ve bize de burada bu hizmeti sunduğunuz için .Gerçekten rahatladık.

-Ben Teşekkür ederim.

Eski Terme Devlet Hastahanesi Karşısındaki Medikal Kandaz Randevü veriyor.Terme Eczanesi Üstünde Kandaz Medikal da Hacamat Yapılıyor.

 

NOT: Hacamatla ilgili Bilmek İstedikleriniz Daha sonraki yazımızda devam edecek.

Bir önceki yazımız olan TERME KAYMAKAMLIĞI ŞEHİT AİLELERİ NE İFTAR YEMEĞİ VERDİ. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Reklam
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: YPG/PKK, Suriye’de zorla çocukları silah altına alıyor
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya Valiliği'nin muhtarlara yönelik düzenlediği toplantıya katıldı. Çavuşoğlu, terör örgütünün Suriye'de halka yaptığı zulmü anlattı.
Burseya Dağı’ndan PYD/PKK’nın uyuşturucuları çıktı
TSK ve ÖSO'nun Burseya Dağı'nı terörden arındırma operasyonunda, örgütün sığınaklarında çok miktarda uyuşturucu hap ele geçirildi.
TSK: 597 terörist etkisiz hale getirildi
Tür Silahlı Kuvvetleri, Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı kapsamında 597 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mehmetçik Burseya Dağı’nı düşürdü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırında gerçekleştirilen Zeytin Dalı operasyonunda, stratejik öneme sahip Burseya Dağı'nın ele geçirildiğini açıkladı.
Şehit Piyade Astsubay Üstçavuş Mehmethan ve Uzman Çavuş Gümüş toprağa verildi
Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Ali Gümüş ve Piyade Astsubay Üstçavuş Fatih Mehmethan memleketlerinde son yolculuğuna uğurlandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ‘Savaşı durdurun’ bildirisine tepki
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin "Savaşı durdurun" bildirisini imzalayanlara, "Hainler" diyerek tepki gösterdi.
Sahil Güvenlik, Yunan botlarını Kardak’a yaklaştırmıyor
Yunan botlarını Kardak'a yaklaştırmayan Sahil Güvenlik ekipleri, önlemleri artırdı. İçişleri, Yunan Bakanın kayalığa çelenk bırakılmasına izin verilmediğini açıkladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Komutanla görüştüm, birazdan Burseya Tepesi’ni de düşüreceğiz dedi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK'nın Afrin'de terör hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı'nda son duruma ilişkin önemli bilgiler verdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Amerikan bayraklarıyla terör örgütleri, bölgede cirit atıyorlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İl Başkanları Toplantısı'nda "Amerika'nın bayraklarıyla bu terör örgütleri, bu bölgede şu anda cirit atıyorlar. Bunu neyle...
Başbakan Binali Yıldırım’dan ABD’ye: Türkiye bu kepazeliğe müsaade etmez
Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin sınırları NATO sınırlarıdır. NATO sınırlarını tehdit görüp bir NATO ülkesinin ordu oluşturmasının izahını anlayamıyorum. Bu bir düşmanlıktır."...
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Şanlıurfa’da sınır birliklerini denetledi
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Suriye sınırındaki birlikleri denetlemek ve incelemelerde bulunmak üzere beraberindeki kuvvet komutanlarıyla birlikte Şanlıurfa'ya gitti.
Fener Rum Patriği Bartholomeos’tan Zeytin Dalı Harekatı’na destek mektubu
Fener Rum Patriği Bartholomeos, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Zeytin Dalı Harekatı'nın başarılı geçmesi temennisiyle mektup gönderdi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: Karne tek başına başarı göstergesi değildir
Bakan Yılmaz, "Öğrencilerimizin davranış, şahsiyet ve zekalarının bir göstergesi olmayan karneler sadece dönem boyunca derslerde gösterdikleri başarının neticesidir." dedi.
Milli Savunma Bakanı Canikli: Afrin harekatı yapılacak
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, "Suriye'nin kuzeyindeki bütün terör hatları, varlığı ortadan kaldırılacak, bunun başka çaresi yok." dedi.
NATO Genel Sekreter Yardımcısı Gottemoeller, Türkiye’ye geliyor
NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller, 22-23 Ocak tarihlerinde Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirecek.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ